LU 2019


L U 2019
4oårs jubilæum
Lad mig starte med en stor beklagelse. På grund af PC problemer, har det ikke været mig muligt at lægge det her op før nu BEKLAGER 
Efter nogle gode dage, med forberedelser, opstilling af vores stand, bedømmelse af dyrene og besøg af medlemmer på klubbens stand, kulminerede det hele med vores præmieuddeling og efterfølgende champagne og kransekage til alle medlemmer m. husstand.
Det var jo også slutningen af vores markering af klubbens 40års jubilæum.
Her kommer så resultatet af bedømmelsen af de udstillede dyr.                                       

 

                     Vandrepokaler:

 

Ungdomsvandrepokal

Jeppe Pedersen, Gjøl                   st. rødbr.        277 p.

Trio store.

Pia Rauff Andersen                       rødbr.           286 p.

Trio dværge

Kristian K. Jonasen, Thisted         rødbr.          288 p.

Bedste 2,2 store

Pia Rauff Andersen, Arden           rødbr.           380 p.

Bedste hane

Carsten G. Sørensen, Hobro        st. rødbr.         97 p.

Bedste høne

Jørgen Riis Hansen, Ikast              rødbr. dv.     97 p.

Klubmester (Bedste 5 dyr)

Jørgen Riis Hansen, Ikast              rødbr. dv.    477 p.

3,3 dværge

Finn B. Andersen, Galten              rødbr.          565 p.

 

Bedste enkeltdyr:

375    Bedste store rødbrune.

Carsten G. Sørensen, Hobro 97 p.

1903   Bedste hvide dv.

Mads Kynde Jensen, Spjald 97 p.

1910   Bedste rødbr. dv.

Finn B. Andersen, Galten 97 p.

 1899  Bedste N H i ungdomsgruppen

Jacob Schmidt Jørgensen, Køng 95 p

 

Ærespræmier:

1         Kristian K. Jonasen, Thisted   rødbr. dv.288 p.

2         Finn B. Andersen, Galten       rødbr. dv.287 p.

3         Jørgen Riis Hansen, Ikast       rødbr. dv.287 p.

4         Pia Rauff Andersen, Arden    st. rødbr.   286 p.

5         Mads Kynde Jensen, Spjald   st. rødbr.   285 p.

6         Mads Kynde Jensen, Spjald   hvide dv.  283 p.

7         Lejf Jensen, Vemb                  rødbr. dv. 282 p.

8         Bjarne Frandsen, Tvis            rødbr. dv.281 p.

9         Kurt Primdahl, Serup             st. rødbr.   279 p.

10       Jørgen Felthaus, Hedensted    hvide dv.  279 p.

11       Volieresamling

           Lejf Jensen, Vemb                    st. rødbr.   94 p.

 

Ungdomspræmier

1.    Jeppe Pedersen, Gjøl                  st. rødbr.   277 p.

2.    Jacob Schmidt Jørgensen, Køng    rødbr. dv.                

JEG HÅBER DER SNART KAN KOMME LIDT tekst på billederne

 


Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

13.07 | 16:07

Send mig en mail, på riishansen@live.dk Så skal jeg prøve at hjælpe dig 🤗

...
13.07 | 14:54

Jeg bor i Nivå

...
13.07 | 11:02

Det er da muligt, men hvor i landet bor du ???

...
13.07 | 09:46

Er der nogen der har 2høner og 1hane til salg

...
Du kan lide denne side