L U 2017

Et udsnit af de hvide dv.

Fra Mads Kynde, 96 p.

Fra Mads Kynde, Championat hønen

Championathønen fra Mads Kynde, 97 p.

Mads med championathønen, 97 p.

Bedste N H hane, fra Finn B. Andersen, Galten, 97 p.

fra Tanja M. Kjeldsen

fra Tanja M. Kjeldsen, 94 p.

Et par af Tanjas haner

fra Jørgen Riis Hansen, 96 p.

Fra Jørgen Riis Hansen

fra Jørgen Riis Hansen, 96 p.

Fra Jørgen Riis Hansen

fra Jørgen Riis Hansen, 95 p.

Fra Jørgen Riis Hansen

De 3 bedste rødbr. høner, 96, 95, 96 p, fra J R H.

Fra Bjarne Frandsen, 95 p. og bedste fjerstruktur dv.

pointkort til en af Bjarne Frandsens haner

I voliererne: La Bresse, Dv. Landhøns, og Dv. New Hampshire

Volieresamling fra Jørgen R. H. 95 p. og championat

De tre nordiske racer, Svenske Sorthøns, Norske Jærhøns og Danske Landhøns

Championathønen 97 p. fra Pia Rauff Andersen

Et perfekt hoved. 15 p. Pia Rauff Andersen

Bedste store hane 96 p. fra Carsten G. Sørensen. Der mangler desværre pointkort.

Fra Sofie Pedersen, 94 p.

Pointkort til Sofies hane

Et par store hvide, venligst udlånt af Frede Hovaldt, Hjallerup

I volieren, et par store rødbrune, venligst udlånt af Carsten G. Sørensen, Hobro

Præmiebordet

Vores stand, hvor Daniel sidder "med alle hans venner". Undskyld Daniel

Så er der præmieuddeling

Vore 3 ungdomsudstillere, fra v. Sofie Pedersen, Tanja M. Kjeldsen og Jeppe Pedersen

De fleste af pokalvinderne, fra v.: Tanja M. Kjeldsen, Jørgen Riis Hansen, Bjarne Frandsen, Pia Rauff Andersen og Finn B. Andersen. - Mads Kynde og Kurt Primdahl var ikke til stede.

En glad debutant, Pia med pokal og championat

Endnu en L U er veloverstået. Ikke med den helt store tilslutning, hverken udstillede dyr, eller publikummer. Dog en meget repræsentativ udsnit af den danske fjerkræbestand, og deres "tilhængere". Mange fine dyr, så kvaliteten er ikke helt gået tabt, p trods af sidste års aflysning.

Vores præmieliste fra udstillingen blev følgende:

Præmieliste 2017
Vandrepokaler
Ungdoms vandrepokal
Tanja M. Kjeldsen, Hobro Rødbrune dv. 281 p
Trio Store
Pia Rauff Andersen, Arden Rødbrune 285 p
Trio Dværg
Mads Kynde Jensen, Spjald Hvide 288 p
Bedste 2,2 Store
Kurt Primdahl, Silkeborg Rødbrune 372 p
Bedste Hane
Finn B. Andersen, Galten Rødbrune Dv. 97 p
Bedste Høne
Pia Rauff Andersen, Arden Rødbrune St. 97 p
5 Bedste dyr
Jørgen Riis Hansen, Ikast Rødbrune dv. 477 p
3,3 Dværge
Bjarne Frandsen, Holstebro Rødbrune 560 p
Ungdoms ærespræmier
1. Tanja M. Kjeldsen, Hobro Rødbrune Dv. 281 p
2. Sofie Pedersen, Haslev Rødbrune St. 280 p
3. Jeppe Pedersen, Gjøl Rødbrune St. 279 p
Ærespræmier
1. Mads Kynde Jensen, Spjald Hvide dv. 288 p
2. Jørgen Riis Hansen, Ikast Rødbrune dv. 288 p
3. Finn B. Andersen, Hammel Rødbrune dv. 286 p
4. Pia Rauff Andersen, Arden Rødbrune st. 285 p
5. Bjarne Frandsen, Holstebro Rødbrune dv. 284 p
6. Carsten G. Sørensen, Hobro Rødbrune St. 283 p
7. Erik Blåberg, Hammel Rødbrune dv. 281 p
8. Kurt Primdahl, Silkeborg Rødbrune St. 280 p
9. Verner Jørgensen, Nr. Alslev Rødbrune St. 279 p
Bedste Fjerstuktur Store
10. Pia Rauff Andersen, Arden Rødbrune 0,1
Bedste Fjerstruktur Dværge
11. Bjarne Frandsen, Holstebro Rødbrune 1,0
Volieresamling
12. Jørgen Riis Hansen, Ikast Rødbrune dv. 95 p











Der kommer billeder snarest. :-)




































































































































































































































































































































































































































Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

29.05 | 10:39

Jo de er søde

...
16.04 | 00:24

Tak 😊

...
15.04 | 22:50

Det er en ‘æglyser’ købt hos America i Thisted

...
14.04 | 10:09

Hej
Hvilken lygte bruger I til at lyse med her på disse billeder
Mvh. Mie

...
Du kan lide denne side